Gdzie zjeść na Suwalszczyźnie? vol. 1

Gdzie zjeść na Suwalszczyźnie?

Planując wyjazd do nowego miejsca, zawsze staramy się zdobyć jak najwięcej informacji o lokalnym jedzeniu. Z czego słynie regionalna kuchnia? Co jedzą mieszkańcy, jak jedzą i gdzie? Interesują nas ich ulubione miejsca, chętnie sprawdzamy ich rekomendacje.

Na kulturę jedzenia wpływa cała gama czynników. Historia i ludność napływowa, gleba i uprawy, szerokość geograficzna…
Z każdym rokiem jest inaczej, zmieniają się też trendy jedzeniowe. Ta podróż staje się coraz ciekawsza. 

Pomysł zebrania w jednym miejscu sprawdzonych, ulubionych miejsc w okolicy kiełkował w nas już od dawna. W Przystani zawsze opowiadamy Gościom o kulinarnych szlakach Suwalszczyzny. Miło nam, gdy ktoś skorzysta z naszych poleceń, a jeszcze miłej, gdy Goście wracają zadowoleni, wdzięczni i wypoczęci.

Pssst… Jeśli chcesz być na bieżąco, wpadnij na nasz instagram (trzy.jeziora). Tam na żywo dzielimy się wszystkimi nowymi odkryciami.

 1. Tawerna u Fisza Concept by Marcin Budynek
  Augustów
  (28 km od Kopanicy) 

  Przeszklona restauracja z widokiem na rzekę Nettę, na romantyczną kolację albo prostą celebrację; pyszne owoce morza, obłędne desery, a wszystko z dbałością o jakość, smak i detale. Polecamy!

            

 2. Ogródek pod jabłoniami
  Augustów
  (28 km od Kopanicy)

  Pomysłowe, eklektyczne i krótkie menu, gdzie lokalne dania przeplatają nowatorskie propozycje. Tu wagę przykłada się do sezonowości i lokalności. Doceniamy i kibicujemy!

           

 3. Browar Północny
  Suwałki
  (26 km od Kopanicy)

  Polecamy na wieczory, które zostaną umilone nie tylko smakiem kraftowego, warzonego na miejscu piwa, ale również muzyką na żywo. Doceniamy za wystrój (doskonale wkomponowane kadzie warzelnicze), skupione wokół regionalnych produktów menu, które współgra z doskonałym piwem.

           

 4. U Alika
  Suwałki
  (26 km od Kopanicy)

  Wyjątkowe miejsce, do którego przed wejściem ustawiają się kolejki. Nasi Goście niejednokrotnie potwierdzali, że warto w nich stać! Orientalne dania kresowe, oryginalna tatarska muzyka, miła i pomocna obsługa. Lokal przeniósł się do innej lokalizacji i większego budynku. Trochę odjęło to kameralności, ale z pewnością zyskało najpiękniejszy widok w mieście – na zalew Arkadia.

    

 5. Sayuri sushi 
  Suwałki
  (26 km od Kopanicy)

  Mocny kandydat w plebiscycie na sushi doskonałe. Nietuzinkowe połączenia, odważne kompozycje smaków. To miejsce nieraz nawróciło sushi- sceptyka. A dla futomaka w migdałach w tempurze damy się pokroić!

           

 6. Rozmarino
  Suwałki
  (26 km od Kopanicy)

  Co to za miejsce! Niepowtarzalne wnętrze, wyjątkowo przytulna atmosfera, pyszne jedzenie i oryginalne drinki. Rodzinna knajpa podbija od lat serca mieszkańców Suwałk- i nie tylko! W sezonie jest międzynarodową stolicą bluesa, od rana do rana wypełnia je muzyka. Polecamy śledzić ofertę koncertów – tam się dzieje!

        

 7. Karczma polska
  Suwałki
  (26 km od Kopanicy)

  Niektórzy koneserzy kartaczy powiedzą Wam, że najlepsze w mieście serwuje bar Koko lub wspomniana właśnie Karczma Polska. Miejsce godne uwagi.

            

 8. Cukiernia Sugar
  Suwałki
  (26 km od Kopanicy)

  Jeśli będąc na Suwalszczyźnie nie odwiedzicie cukierni Sugar- popełnicie błąd. Jak duży? Prawdopodobnie to jedna z najlepszych cukierni w Polsce (i bierzemy odpowiedzialność za te słowa). Kameralne, niepozorne miejsce, które wypełnia zapach prawdziwego masła, świeżego pieczywa i aromatycznej kawy. Desery przypominają małe dzieła sztuki i trzeba się mocno powstrzymywać, żeby nie zabrać całej kolekcji ze sobą. Sernik krakowski, deser bounty czy torcik malinowy… każdy kęs jest pełny, głęboki, doskonały.
  Duży plus za aromatyczną kawę od augustowskiej palarni La Kafo.

                

 9. Wół i buła
  Suwałki
  (26 km od Kopanicy)

  Niektórzy twierdzą, że to najlepsze burgery jakie w życiu jedli. My sprawdzaliśmy różne opcje (w tym pyszny kotlet wege) i musimy przyznać, że trzymają poziom!

             

 10. Restauracja Wigraszek
  Bryzgiel
  (7 km od Kopanicy)

  Pyszne ryby, znakomite kartacze, domowe pierogi (ah te ruskie!), soczewiaki i babka ziemniaczana. Wszystko w swojskim, rustykalnym wydaniu. Kuchnia domowa, lokalna, bez nadęcia. Palce lizać!

           

 11. Bar u Krystyny
  Tobołowo
  (2,9 km od Kopanicy)

  Idealna destynacja na spacer do sąsiedniej wsi- Tobołowa. Znajduje się tam bar i sklepik z własnymi wyrobami pani Krystyny. Wspaniałe przetwory, jeszcze ciepłe wędzone ryby, pyszne drożdżówki z serem, jagodzianki i regionalne wypieki (sękacz, mrowisko). Do tego chleb wiejski na zakwasie prosto z pieca, domowe masło i twaróg. Na miejscu zjecie również obiad, a pan Stanisław poczęstuje kieliszkiem własnej nalewki. Warto zaopatrzyć się w większy koszyk (i dodatkowe miejsce w brzuchu!).

           

   

 12. Domowy Wypiek Sękaczy „U Marzeny”
  Sejny
  (30 km od Kopanicy)

  Sękacz to dobro narodowe Suwalszczyzny. Królują na przyjęciach rodzinnych, nie odpuszczają świąt i robią furorę na weselach. My po prostu uwielbiamy sękacza. Nie ma co się dziwić. Sękacz jest jedyny i niepowtarzalny, ale bardzo ważne jest miejsce, z którego się go kupuje. Ciasto powinno być puszyste, lekko wilgotne, z prawdziwego masła, pełne głębokiego smaku, bez ulepszaczy. I właśnie taki sękacz sprzedaje pani Marzena. Długo zachowuje świeżość, można go mrozić. Przy okazji warto też spróbować mrowisko- równie ważny, charakterystyczny dla regionu- przysmak.